USA - THE BEST OF THE WEST
15 dagers rundreise i California, Arizona, Nevada og
Utah - gjennom USA´s fantastiske nasjonalparker,
med røde ørkenlandskaper, gigantiske juv og de berømte storbyenes
pulserende liv. Her er et lite utvalg
av bilder fra dag-til-dag - vil du se flere bilder så kan du
bare klikke på denne linken til
Bildegalleriet
,
der finner du ca. 500 bilder fra hele den 15 dager lange turen med spennende
opplevelser hver eneste dag
Dag 1 og 2 - San Francisco
Etter en 10 timers flytur fra London ankommer vi San Francisco sent på dag 1.
Neste dag blir det byrundtur . Det mest kjente
"landemerket" for San Francisco er vel Golden Gate Bridge - et virkelig monument over stor
ingeniørkunst. Byen er ikke av de største - ca. 1 mill., med flotte rette gater,
noen veldig bratte i et kupert terreng der
kabeltrikkene sleper seg oppover. Mye
er stort i USA, bl. a. rådhuset med sin berømte "St. Peters-kuppel"
- men bortsett fra i forretningskvartalet så er det lite høyhus, og flere små
koselige "grender". Orgelet i en av kirkene er enormt, med over 2000 piper. Noe
som også er karakteristisk er de gule skolebussene - disse finnes forøvrig over
alt i USA. San Francisco er kjent som "Byen med det store hjerte" - og som
tar imot alle uansett hudfarge og stand, narkomane, arbeidsløse, tiggere
og uteliggere, her er alle velkommen. Men allikevel - her er det kjent at
det allikevel er lite kriminalitet. En ting som
imponerte oss var den vennlighet og hjelpsomhet som vi
som turister ble møtt med. Det gamle beryktede fengselet
Alcatraz ligger på en liten øy rett utenfor byen.
Dag 3 - Sørover langs stillehavskysten til en liten fiskerlandsby - Santa Maria
Det er ikke mye badeliv langs stillehavskysten, her er vannet kaldt året rundt -
her er det ingen golfstrøm som varmer
opp havet slik som i Atlanteren. I lufta derimot er det
relativt varmt hele året, og på de enorme grønsaks- og fruktplantasjene høstes det 4 ganger i året. Vi overnattet på et lite
kjempekoselig hotell i den vesle fiskerlandsbyen.
Dag 4 og 5 - Videre sørover til Los Angeles
Et av høydepunktene på turen var selvfølgelig Hollywood, og Universal Studios.
Kombinert med en enorm fornøyelsepark ligger her de store studios der mange av de mest berømte filmer er blitt
til. Vi fikk se hvordan kulisser brukesi innspillinger, og vist materiell som ble brukt i forbindelse med innspilling
av et flykrasj, bilbrann og andre mer eller
mindre skremmende situa- sjoner. Vi kjørte også gjennom det berømte området Beverly Hills, der de fleste store stjerner
har tilbrakt en del av sitt liv.
Dag 6 - Vi kjører østover mot Calico og Laughlin
Etter å ha besøkt bl. a. et ultramoderne konserthus i Los Angeles setter vi
kursen østover for å besøke den nedlagte
sølvgruve-landsbyen Calico, der det var aktiv gruvedrift fram til begynnelsen på
1900-tallet, da sølvprisene falt dramatisk. Calico er idag en "spøkelseby" og stor turistattraksjon. Videre østover
passerer vi den vesle kafeen "Bagdad
Cafe", som var et midtpunkt i filmen med samme navn - mange har sikkert sett den
! Og nå er vi på "Route 66" !
Dag 7 - Et av de store høydepunkter - Grand Canyon !
Nå freser vi avgårde på den berømte "Route 66" , enorme rettstrekninger i
Nevadas ørken, på vei mot et av de store høyde-punktene på USA-turen, Grand
Canyon. Også kalt Verdens 8. underverk - verdens største kløft med ufattelige
dimensjoner, dybde 1500 m., bredde 7 - 30 km og lengde 3-400 km. Uansett hvor
mange reportasjer og bilder du har
sett fra Grand Canyon, først når du ser dette med egne øyne fatter du de enorme
dimensjonene. Langs veien ligger små
kafeer og besøks-sentre, og en gammel barbersjappe driver fortsatt på gamlemåten,
mest som en attraksjon. Vi er nå oppe i 2500 m.o.h., og det ligger snø langs veien. Ravnen håper nok på
at noen skal være uforsiktig på kanten !
Dag 8 - Bryce Canyon
Vi fortsetter inn i mormonerstaten Utah, og passerer den oppdemmede sjøen Lake
Powell og demningen Glen Canyon
Det er mange canyons i USA, og den neste vi besøker er Bryce Canyon National
Park. Denne canyon´en er av indianerne
døpt til "Stedet hvor røde klipper står oppreist som mennesker i et gryteformet
juv". Klippene er røde og søyleformet.
Dag 9 og 10 - Tilbake til Nevada og til Las Vegas
Vi kjører gjennom Zion National Park, og krysser grensen mellom Utah og Nevada
på vei til enda et høydepunkt på
turen - Las Vegas, "The crazy city" midt i ørkenen, av mange betegnet som
"lastens hule", opprinnelig anlagt av mafiaen for flere ti-år siden. Det er først om kvelden at byen våkner til liv, og
uansett fordommer - en blir både imponert
og begeistret over den surrealisme byen utstråler med alle sine enorme hoteller,
spillekasinoer, glimmer og neonlys
langs hovedgaten, "The strip". Som ellers i USA, her er alt stort, og
utrolig gjennomført i stil og arkitektur.
Dag 11 og 12 - Gjennom vakre Yosemite National Park og "Death Valley" (Dødens
dal)
Denne dalen med sine steile fjellsider, brusende vannfall og rike plante- og
dyreliv er et yndet utfartssted i weekendene,
både for rolig padling med kano og for dristige fjellklatrere. Videre kjører vi
gjennom "Death Valley" - dette er egentlig
en uttørket hav- bunn, der bare saltet ligger igjen. Dalbunnen er et av de laveste
punkt i verden, og ligger 86 m. under
havets overflate.Her måles de høyeste temperaturer i verden - til tider over 70
grader i solen på saltsjøen. I en "oase" i landskapet er det anlagt et
museum over redskaper og utstyr som ble brukt tidligere i forbindelse med
utvinning av
stoffet Borax som fortsatt er en viktig resurs her.
Dag 13 - Vi er tilbake i San Francisco
Den siste dagen er på egen hånd i San Francisco, og her er det selvfølgelig mye
å se på. Vi valgte å ta en tur i den berømte red- woodskogen et lite stykke utenfor selve byen - her finnes kjempetrær
med opp til 4 m. diameter. På hele
rundturen disse to ukene hadde vi en meget hyggelig og flink sjåfør, og vår
meget dyktige reiseleder Susanne gjorde
turen til en opplevelse for resten av livet.